Kredītinformācijas birojs

Latvijā atbalstīta kredītinformācijas biroju izveide, kuros pakalpojumu sniedzēji un aizdevēji varēs uzzināt par iedzīvotāju saistībām un parādiem. Lai gan pašlaik jau pastāv veseli trīs biroji, tiem būs jāizņem jauna licence. Galvenā atšķirība, šķiet, būs tāda, ka jaunajos kredītbirojos varēs iekļaut arī informāciju par veiksmīgi izpildītām saistībam, tādējādi saņemot labākas procentu likmes, jo jūs tiksit parādīts kā labs (vai slikts) kredītņēmējs. Lēmumu par kredītbiroju izveidi pieņēma 2014. gada 18. septembrī, un likums sāka darboties 2015. gada janvārī (taču tas vēl joprojām vairāk vai mazāk ir procesā).

Vairākas neskaidrības

kredit

Pašlaik likumā ir daudz dažādu neskaidrību, piemēram, nav skaidrs, vai notiks informācijas apmaiņa kredītbiroju starpā. Tāpat nav skaidrs, vai tajos būs iekļauta informācija par mazajiem kredītiem. Pašlaik Latvijas kredītbirojiem ir dažādas darbības formas; piemēram, vienā kredītu reģistrā vairāk kotējas ātrie kredīti, savukāt citā – komunālo pakalpojumu sniedzēji, bankas, u.t.t. Lai gan likums paredzēts, lai palīdzētu gan aizdevējiem, gan pakalpojumu sniedzējiem, iedzīvotāji varēs pastarpināti iegūt, ļaujot norādīt ziņas par veiksmīgiem maksājumiem.

Tā, piemēram, ASV kredītvēsture tiek sadalīta pārredzamos līmeņos, tādēļ bankas var ļoti vienkārši izvērtēt to, vai cilvēks ir gatavs aizņemties, un kredītvēsture laika gaitā tiek uzlabota, ja klients sedz saistības vai dzīvo bez parādiem. Līdzīga sistēma varētu darboties Latvijā, taču nav vietas pārliekam optimismam. Piemēram, nav skaidrs, kas būs kredītbiroju īpašnieki un kādus principus tiem būs jāievēro. Kā zināms, pasaules finanšu krīzi lielā mērā izraisīja bankas, kas kukuļoja kredītbirojus, lai iegūtu labāku kredītreitingu, taču, kad krīze beidzot pienāca, viss nāca gaismā.

Tāpat, ņemot vērā, ka kredītbiroji tomēr piederēs kādiem uzņēmējiem, pastāv zināms risks, ka jaunpienācēji finanšu lauciņā – vai arī vienkārši pakalpojumu sniedzēji, kas nav glaudījuši biroju īpašniekus pa spalvai – var tikt izslēgti no pieejas kredītu datiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *